Olet täällä

Wirtaa aluevaalikokouksesta Heinolasta

Lähettänyt 14. syyskuu 2018 - 15:43 käyttäjä JCI Kotka

 

Kotkan Nuorkauppakamari osallistui suurilukuisesti 7.-9.9 Heinolassa järjestettyyn Suomen Nuorkauppakamareiden alueen B vaalikokoukseen. Mukaan lähti tälle kertaa peräti kymmenen jäsentä, myös pari ensikertalaista lähti muuten paljon kokouksissa nähtyyn ja erityisesti kuullun ryhmän mukaan.

Aluevaalikokouksen tapahtumapaikkana oli Kumpeli Spa, joka tarjosi hyvät puitteet tapahtumalle. Kokouspäivän keynote-puhujina kuultiin mm. Hyvinvointiguru Matti Heikkilää sekä muita mielenkiintoisia puhjia, ja nähtiinpä paikalla myös paikallinen ex-rokkistara, nykyään elokuvaohjaajana mainetta niittävä Tuukka Temonen. Koska kyseessä on vaalikokous, alue-ehdokkaat esittäytyivät lauantaina vaalitentissä kokousväelle.  Vaalikokouksen yhteydessä kisailtava alueen debatti-kilpailu on vaisumpien vuosien jälkeen nostanut osallistujamääriään ja nyt mukaan lähti peräti kuusi joukkuetta, myös JCI Kotkan oma joukkue sekä lisäksi jäsenemme Elina suostui täydentämään Riihimäki-Hyvinkään kamarin joukkuetta.  Oma joukkueemme tippui jo ensimmäisellä kierroksella, mutta Elinan vahvistama ”JCI Monni” -joukkue taisteli finaaliin asti häviten tiukan kisan Hämeenlinnan Nuorkauppakamarin joukkueelle.

Kokouslauantai päätettiin tietysti upeaan gaalaan, jossa palkittiin debatin voittajien lisäksi mm. vuoden kouluttautuja sekä paras kokousosallistuminen, jonka voitti Kotkan Nuorkauppakamari sillä lähes puolet jäsenistämme osallistui kokoukseen! Gaalan huipennukseksi Mikkelin Nuorkauppakamarin Hanna Airas sekä aluejohtajamme Juha Ketola Hämeenlinnan Nuorkauppakamarista saivat senaattoriarvon, mikä nosti tunnelman kattoon ja varmasti oli juhlimisen aihe monille kokousosallistujille aamun tunneille saakka.

Sunnuntain GA-vaalikokouksessa puheenjohtajat pääsivät äänestämään alueen ensi vuoden hallitusviroista., missä alueemme ensi vuoden puheenjohtajaksi äänestettiin Taru Mikkonen Kouvolan Nuorkauppakamarista. Tämän jälkeen väsyneet mutta onnelliset kokousosallistujat hyvästelivät Heinolan ja pääsivät kotimatkalle.